Biologická ochrana rastlín proti škodcom sa vykonáva aktívnym využívaním živých organizmov a ich produktov.
Predátor sa definuje ako organizmus usmrcujúci a konzumujúci veľké množstvo živočíšnych jedincov počas svojho životného cyklu. Typickým príkladom predátora je lienka požierajúca najmä vošky, ale aj iné drobné živočíchy.
Parazitoid je živočích, ktorý parazituje len jedného živočíšneho jedinca počas svojho života. Najviac využívaným parazitoidom na svete je parazitická osička z rodu Trichogramma.
Okrem živých organizmov sa v biologickej ochrane využívajú aj produkty metabolizmu živých organizmov. Typickým zástupcom je Saccharopolyspora spinosa, ktorý produkuje komerčne prístupnú biologickú účinnú látku Spinosad. Patria sem tiež extrakty rastlín akou je napr. Antelaea azadirachta, ktorá produkuje účinnú látku Azadirachtin.
Biotechnické metódy ochrany sú tiež zaradené k biologickým spôsobom ochrany. Do tejto skupiny patrí využitie optických lapačov, farebné lepové dosky a lepiace pásy.
Pôvodcovia chorôb sú mikroorganizmy, ktoré spôsobujú škodcom rôzne ochorenia. Do tejto skupiny patria vírusy, baktérie, huby, háďatká a iné.